Adana'da ne yenir? Adana Yöresel Yemekleri ve Tatlıları

30 Mart 2017 0 4678
Paylaş Tweet Pin it
Adana'da ne yenir? Adana Yöresel Yemekleri ve Tatlıları
Adana

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan coğrafi, ekonomik ve kültürel Çukurova'nın merkezinde bulunan bir şehrimizdir. Bölgesinin büyük bir bölümü tarıma elverişli, geniş ve düz bir araziden oluşur. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında verimli sulak arazide kurulmuş olan Adana şehrinin tarihi, coğrafi konumu nedeni ile de M.Ö. 6000 yıllarına dek uzanan antik bir geçmişe sahiptir. 

Adana mutfak kültürü oldukça zengindir. Adana bölgesi acı, ekşi, narenciye, deniz ürünleri, zeytinyağı ve yeşillikten oluşan ama vazgeçilmezi et üzerine olan yöresel yemekleri ile de bir hayli meşhurdur. Adana denince akla ilk gelen tabi ki Adana Kebap, şalgam suyu ve meyan kökünden yapılan şırası, taş kadayıfı, halka tatlısı ve bici bici tatlılarıdır.

Tırşık

Yöredeki insanlarınca çok sevilen bu yemek özellikle sonbahar ve kış mevsiminde hemen her evde yapılmaktadır. Sağlık açısından çok faydaları olduğu söylenen Tırşık, yoğurt, nohut ve aşurelik buğdayın mayalanmaya bırakılması sonucu oluşan yemeğin sarımsak, tuz, limon veya nar ekşisi ile tatlandırılmasıyla sofralara lezzet katar.

Şırdan

Midenin bir bölümü olan şırdan, Adana yöresine has bir pirinçli dolma olarak sofraları süsler. Özellikle pul biber ve kimyon eklenerek yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Yüzük Çorbası

Yüzük çorbası aslında hem çorba hem de ana yemek olarak tüketilebilir. Başka bir yemeğe ihtiyaç bırakmayan yüzük çorbası mantıdan oluştuğu için hem çok lezzetli hem de oldukça doyurucu bir tat.

Süllüm

Adana yöresine özgü bir salata olan Süllüm, ebegümeci bitkisinin kök ve sapı ile yapılmaktadır. Genellikle kısır, patates köftesi, mercimekli köfte gibi yiyeceklerin yanında bu lezzetli salatayı tüketebilirsiniz. Ebegümecinin oldukça faydalı olduğunu da söyleyebiliriz.

Ekşili Topalak

Bulgur ile yarma kullanılarak yapılan Ekşili Topalak yemeği Adana'ya özgü lezzetlerden bir diğeri. Tavada yağ, salça, sarımsak ve baharat kaynatılarak hazırlanan sos üzerine gezdirildiğinde ortaya çıkan lezzete inanamayacaksınız.

Sarımsaklı Köfte

Fellah Köftesi de denilen Adana yöresine ait eşsiz lezzetlerden sarımsaklı köfteyi yemediyseniz şimdi denemenin tam sırasıdır. Dilerseniz köfteleri bolca yapıp, haşlamadan derin dondurucuda saklayabilirsiniz de.

Karakuş Tatlısı

Adana yöresine ait meşhur tatlılardan birisi de Karakuş tatlısıdır. Karakuş tatlısı Adana’ya has hemen hemen her evde yapılan şekliyle de kuşa benzetildiği için sanırım bu ismi alan yöresel bir tatlıdır. 

Bici Bici

Bici bici koyu muhallebi kıvamında pişmiş nişasta, rendelenmiş buz, pudra şekeri ve şerbetten oluşan, özellikle yaz mevsiminde serinletici etkisiyle yaygın olarak tüketilen Adana iline özgü bir tür tatlıdır. Evinizde yapabileceğiniz bu lezzetli tatlıyı Adana’da tabla denilen seyyar satıcılarda, restoran ve kafelerden de temin edebilirsiniz.