Kayseri'de ne yenir? Yöresel Yemekler ve Tatlılar

24 Mart 2017 0 3795
Paylaş Tweet Pin it
Kayseri'de ne yenir? Yöresel Yemekler ve Tatlılar
Kayseri

Erciyes dağı eteklerine kurulmuş, İç Anadolu Bölgesinin buram buram tarih kokan, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Kapadokya bölgesinin kadim şehirlerden olan Kayseri ili, özellikle sucuk ve pastırma üretimiyle tüm dünya tarafından tanınmaktadır. Kayseri Sucuğu diğer sucuk çeşitlerinden daha baharatlı yapılır. Pastırma ise yapımı çok zor bir yiyecektir. Yaklaşık kırk gün süren üretim aşaması neden bu kadar lezzetli olduğunu da açıklamaktadır. Maden yatakları yönünden gözde olan şehirde son zamanlarda sanayi de hızla ilerlemektedir. Hayvancılık, tarım ve ticaret şehrin diğer önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Kayseri, hamurişleri, reçel ve tatlılarının yanı sıra et yemekleriyle de ünlüdür. Ancak yine Kayseri’nin dünyaca ünlü ismini yansıtan en önemli yemeği elbette ki Kayseri Mantısıdır. Kayseri yöresinin eşsiz damak tadlarından bazıları ise;

Kayseri mantısı

Ünü Türkiye'yi aşıp dünyanın her yerine ulaşmış muhteşem yemeği kayseri mantısı üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt, yağda kavrulmuş salçası, sumak, pul biber ve nanesiyle afiyetle yenilir. Zahmetli yapımı saatler harcatsa da yemesine doyum olmaz.

Develi cıvıklısı

Konya'nın etli ekmeğini andıran bu meşhur pidenin hamuru biraz kalın olur. Lezzeti ise tartışmasız güzelliktedir.

Kayseri yağlaması

Açılmış ve pişirilmiş bazlamalardan bir kule düşünün. Her katın arasında enfes kıymalı harç. Ve tabiki olmazsa olmaz üzerinde sarımsaklı yoğurt. Demedi demeyin, parmaklarınızı yiyeceksiniz.

Çiçek Dolması

Çiçek dolması her dolmaya benzemez. Kabak çiçeğinden yapılan bu özel dolmanın içi ise pirinçten değil bulgurdan hazırlanmaktadır.

Kayseri Pehli

Kayseri yöresine has bir et yemeği olan Pehli, koyunun kaburga kısmından alınan etin, çok az yağda arkası ve önü nar gibi kızarana dek pişirilmesiyle yapılır. Üzerine döşenmiş olan patlıcanlar, biberler, sarımsaklar  ve domatesler eşliğinde saatlerce pişirilen Pehli, kaptan ters çevrilerek etlerin üstten görüntüsüyle muhteşem bir lezzet.

Kurze

Kayseri yöresine ait bu nefis böreğin farkı hamurunda sirke kullanılması ve içinin özel olarak hazırlanması. Hamur işi denildi mi akla Kayseri gelir.

Çemen

Kahvaltılıklar arasında önemli bir yer tutan Kayseri çemeni, salça, ceviz ve baharatların karışımıyla enfes bir lezzete dönüşmektedir. Ekmeğin üzerine sürün ve afiyetle yeyin.

Aside

Kayseriye has bu yapılışı çok kolay un tatlısı farklı lezzetiyle damaklarınızda yerini uzun süre koruyacak. Un, şeker, tereyağı ve ceviz ile eşsiz bir deneyim sizleri bekliyor.

Nevzine

Tahin ve yoğurtun eşsiz buluşmasını bir de Nevzine eşliğinde deneyin. Tattığım en güzel tatlılar arasındadır Nevzine.